Header Ads

Hiçistan [1.Bölüm]

Talay Talayhan'ın notu: Blogdaki ilk uzun(!) hikayenin başlangıç bölümü. Yazım dilindeki eksiklikler veya hatalardan dolayı şimdiden af diliyorum. İyi okumalar...
------
Sene 3021. Hiçistan'dan sesleniyorum. Hiçistan 3009 yılında artık tüm dünyaya verilen isim. 2990'dan beri süregelen ve adına "20 Yıl Savaşları" dördüncü yüzyılın kabusuydu. Dünyanın geneli refah ve barış içinde yaşadığını düşünürken teknolojinin bir anda doğurduğu yenilikleri kötülük için kullanan 'insanlık' kendiyle bir savaşa tutuştu.

Bu savaşta insan insana muharebe az görüldü. Görüldüğü yerler ise genelde bir robotik kıyafetin içinde, onu kontrol eden insanlardı. Dedim ya bu savaşta insanlık kendi kendini yok etti. Olur olmaz yerlerde denenen bombalar, tamamen otomasyon kontrollü robotlar, uçaklar ve bu sistemlerin hacklenmeye açık şekilde kodlanmış olması gibi sebeplerle imhalar başladı, bazen kim tarafından başlatıldığı belli olmayan imhalar. Zaman zaman ülkeler birbirini de bombaladı, asker-sivil demeden ölümler oluyordu ve artık 3009'a gelindiğinde savaş bitmiş, insanlık ise yok olmanın eşiğine gelmişti.

Savaş bittiğinde tüm dünyada hepi topu 102 bin insan kalmıştı. En çok insan Avrupa kıtasındaydı ve diğer kıtalarda bulunan 30 bin kadar insana çağrı yapıldı. Herkesin Orta Avrupa'ya yerleşerek yeni dünyanın oluşumuna katkıda bulunması istendi. Bu deklarasyona icabet edenler oldu, ama vatan bellediği yerinde kalarak orayı düzeltmeye çalışacağını söyleyenler veya hiçbir şeyden umudu kalmayıp ölümü bekleyenler de oldu ve onlar gelmedi. Şuan size çok çok eski zamanlarda -sizin zamanlarda- Avusturya diye tabir edilen yerden yazıyorum. 12 yılda sadece Avrupa'daki nüfus 170 bini buldu. Hızlı bir kalkınma hamlesi bunda etkili oldu.

Önce bir komisyon kuruldu ve ülke yönetimini sağlayan bu komisyonca eldekilerin tespiti yapıldı. Ortak bir deklarasyonla silahsızlaşma hareketi başladı. Asla ama asla dünyanın hiçbir yerinde silah ve benzeri malzemelerin üretimi yapılamayacak, yapanlar ise ağır şekilde cezalandırılacaktı. Halen kurulu bulunan ordular lağvedilecek ve tüm dünya tek devlet kabul edilecekti. Hiçistan. Şuan her ne kadar sadece Avrupa'yla kaldıysak da... Diğer yerlerle pek irtibatımız yok da.

İnsanlar 12 yılda her şeyi unutmuş gibiydiler. Eh, ne de olsa kalkınma planıyla herkes emeğinin karşılığını alıyordu. Üretilen her şey eşit paylaştırılıyordu. Şark kurnazlığı gibi bir ahlaksızlığa kimse bulaşmamıştı. İsmimiz Hiçistan'dı ama hiç de "hiç" değildik. Kara mizahı seven bir komisyonumuz var.

-DEVAMI GELECEK...-

2 yorum:

 1. Hiya güzel kurgu berbat ötesi robotik savaşdan silahsızlaşamaya gidildi yıl 3009 falan falan konular arasında bağ bulunmamakda kopukluklar çok fazla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En başta "her şey iyiye gidiyorsa neden ismi 'hiçistan' sorusuyla başlanabilirdi. Ama hikayeyi baştan ironik yapmak ve sonrasında gelecek bölümlerdeki absürtlüklere meydan açmak için her ayrıntıyı yazmadım.
   "Olur olmaz yerlerde denenen bombalar, tamamen otomasyon kontrollü robotlar, uçaklar ve bu sistemlerin hacklenmeye açık şekilde kodlanmış olması gibi sebeplerle imhalar başladı, bazen kim tarafından başlatıldığı belli olmayan imhalar. Zaman zaman ülkeler birbirini de bombaladı" diye devam etmişim hikayede. Bağ olmayan noktaları yazarsanız da düzeltmeye çalışırım.Nasıl olmalıydı mesela? Silahsızlanma olmamalı mıydı?

   Sil