Header Ads

2019 Ocak 3 - Toplum ve Birey ile Yabancılaşma Üzerine

Bugün 3 Ocak. Burası günlük. Zaman zaman saçmalayacağım bir yer. O yüzden mazur görmeni falan da isteyemeyeceğim. Mazur görmesen de olur.
Sadede geleyim.

Toplumla bu denli iç içe olup o denli topluma yabancılaşmak neyle izah edilebilir?

Zaten fertler birbirine yabancılaşmış, düşmanlıklar körüklenmiş, dostlar birbirinin kuyusunu kazmaya başlamış, akrabalar bile birbirleri hakkında ağza alınmayacak dedikodular yapmış falan filan. Hepsi bunda etmen ya da o bunlarda etmen.

Topluma yabancılaşmak da bu durumda sıkıntı değil aslında. Zaten yeterince dışkılaşmış bir yapı oluşmuş. O güruha katılmanın alemi yok. Onlara şuan fazla gözüyle bakıyorsun. Haklı sayılabilirsin ama şuan meydan onların. Onlar da meydanda. Bırak göbek atsınlar, o koca göbeklerini gözlerimizin içine içine soksunlar.

Senin gibi düşünen birileri var, unutma bunu. Bi' sebepten ortada değiller sadece. Ya evlerindeler ya meydanı uzaktan izliyorlar. Ama olan bitenden rahatsızlar. Senin gibi olmasa da seninkine benzer tepkilerde bulunuyorlar.

Hem, sessiz yığınların sesi sonrasında daha güçlü ve gür çıkar.

Burada önemli olan kendine yabancılaşmamak. Aksine kendinle bütünleşmek. Kendini daha iyi tanımak ve temeli sağlam katlarla bina etmek, yani gelişmek.

Topluma yabancıyım ama betonlaşma, bina, bina, bina o denli işlenmiş ki örneği de inşaat üzerinden vermiş bulundum. Ama sen beni anladın, kendin olunca sıkıntı yok zaten.

Gocuklu celep kaldırsa da sopayı sürüye katılmayan tarafta ol. 
Emin ol, bununla gurur duyacaksın. O an yenilsen bile.
Sen çoktan geleceğini kazanmış olacaksın.

Son...

Hiç yorum yok