Header Ads

Hiçistan [2.Bölüm]

 
Hiçistan'ın 1. bölümünü okumadıysanız tıklayın.
***
Şimdiye kadar hep eskiden bahsettim. Bu kadarı şimdilik kafi olsun çünkü komisyonun yaptığı bazı şeylerin izahı uzun. Onları yeri geldikçe yazarım. Ufak bir örnek vererek geçeyim. Misal, başta savaşın sorumluları hiçbir biçimde araştırılmadı ve direkt olarak savaş karşıtı popülist söylemlerle zaten yok olmakta olan dünya halkını tavlamış oldular. Ha, komisyonun tamamını suçlayabilir miyim? Hayır. Bazı şüphelerim var işte...

Kendimi biraz tanıtayım dostlarım. O zamanlar dünyada 3 milyar kişinin halen var olduğu 2098'de doğdum. Karadeniz'e kıyısı olan bir şehirde doğmuşum ama savaşın şiddeti oralarda artınca ailem Ege'de bir adaya kaçmış. Neden miş ve mışlı konuşuyorum merak ediyorsanız bana söylenende de ayrıntı yok çünkü. Kusura bakmayın yani.

Sizin Avusturya diye bildiğiniz topraklara da ben 6 yaşındaykenn geldik. Buradan sonrası artık bende daha net. İlkokuldan üniversiteye 3 şehir hariç başka yer görmedim. Tiyatroyla ve masa tenisiyle ilgiliydim ki halen ilgiliyim. Üniversitede bitirdiğim bölüm uluslararası ilişkilerdi. Ne ironik.

Ha, bir de unutmadan siberde "white hacker" olmak gibi hedefim vardı.  Bunu da 21. yüzyıldaki sizin kullandığınız internet portalında paylaştığım için diyebilirsiniz ki "Yıl olmuş 3021. Bunca yüzyıl geçmiş, sistem hala mı aynı?" Ben de cevaplarım. Evet, aynı. 3021'e dek yaşarsanız görürsünüz. Bunu geçebiliriz.

Şimdi dünya adına Hiçistan devletinin kurduğu kooperatiflerden birinde halkla ilişkiler ve basın sorumlusu olarak çalışmaktayım. Bölümümden çok da alakasız sayılmaz yani.

***
Savaşla ilgili size şunu söyleyebilirim. Bazı 3. sınıf ülkelerinde denenen savaş stratejileri ve yeni silahlar yavaş yavaş büyük savaşın patlağını verdi. Kimin kiminle savaştığı belli olmadı. Atılan bombaların kaynakları sorgulanmadı. Birbiriyle müttefik olanlar bile birbirine bomba attı falan filan işte. Bu savaşta milyarlarca insan öldü. Onların yası bile tam tutulmadan bir anda 'yerden bitme' gibi ortaya çıkan komisyonca yepyeni ve radikal kararlar alındı. İster istemez herkes kararları kabul etti ya da herkese yakın... Şuanda da mutlu gibiyiz ya. Tanrı bozmasın. Varsa eğer...

***
Komisyon konusunda antrparantez şu bilgiyi vereyim. Savaşın müsebbibi olan eski ülkelerden Almanya'nın başbakanı da komisyonda. O yüzden yaptıkları iyi şeyler bile bu tarz kişilerin komisyonda olması nedeniyle benim kanımca gölgede kalabilir.
***

Konu gelmişken hatta geçmişken söyleyeyim bari. Evet, agnostikim. Sizin döneminizdeki dinler devam ediyor bu dönemde de. Ama başka dinler de ortaya çıktı. Dinsizlik de arttı. Benim olayımsa şöyle; çocukken Tanrı'ya savaşı bitirmesi, çocukların ölümüne izin vermemesi, sağ kalanların sefalet içinde yaşamaması için dua ettim. 15'li yaşlarımda ise Tanrı'ya sitemkardım. Sonra tam ateizme gidiyordum ve "yoksun işte" dediğim dönemde savaş bitti. Şimdi de "ya varsa" diye tırsıyorum.


2. Bölümün Sonu
-DEVAMI GELECEK-
***
HİÇİSTAN [1. BÖLÜM] Hiç yorum yok