Header Ads

Her gün gelen cinayet haberleri

Talay Notu: Sevgili okur, çok değerli dostum Batuhan Yorulmaz bir blog açtı ve yazın hayatına  "Cinayet,Cinayet ve Yine Cinayet" yazısıyla başladı. Her gün meydana gelen cinayet haberleri ile ilgili, gün be gün artan şiddet ve toplumsal psikolojinin geldiği noktayla -daha doğrusu bi' türlü gelemediği noktayla- ilgili bir yazı kaleme aldı, o yazıyı sizlere aktarıyorum.

CİNAYET, CİNAYET VE YİNE CİNAYET
Garip bir yer haline gelmeye başlıyoruz giderek. Asıl suçlunun biz olduğumuzdan habersiz. Bu sabah güne iki cinayet  haberi ile başladım. 80 yaşındaki amca tartıştığı 60 yaşındaki 2 çocuk annesi eşinin boğazını kesti. Diğeri eşini elleri ile boğarak öldürdü.

Bu iki haber arasında çok bir zaman farkı yok. İkisi de Bursa'da. İnanın bu iki haberden sonra tüm sabah keyfim kaçtı. Ülke gündemine bakayım dedim, sonuç yine aynı. Bilmem nerede eski eşini yol ortasında vurdu. İşsiz adam hayatına son verdi.

Toplum psikolojisi denilen olgu geldi birden aklıma, hani hep var olan ama  yok saydığımız. 

Sadece sosyal mecralarda beğeni için beğeni için hakkında sözler paylaştığımız.

Tabii bir de sabah programlarına çıkan psikologlardan duyduğumuz. 
Neden o çok duyduğumuz "Faydalı işleri azar azar yapalım ki, halk bunu daha çok duysun." mottosuna uyum sağlayalım? 

Neden sürü psikolojisinden birey psikolojisine geçiş sağlamayalım?

Lafın kısası umuyorum ki değer vermediğimiz bu psikoloji olgusu, çok geçmeden hak ettiği değeri bulsun ve yine umuyorum ki bir sabah uyandığımda cinayet haberleri ile karşılaşmayayım.

Batuhan Yorulmaz'ın bloguna gitmek için tıklayın.

Hiç yorum yok